After studying international business in Boston, she discovered a deep desire for art. She sought after this passion and took drawing courses before applying and being accepted into New York Parsons in 2003, where a glamorous journey to become “one of the most talented young designers in the Turkish fashion sector” began.

As a self-taught fashion designer, Salihoglu expertized her skills in art of dressmaking by working with many well-known labels such as Jill Stuart, Alessandro dell’Acqua, Oxford Collections, Hussein Chalayan and Via Malaura Paris.

After heightening her sense of fabrics, intricate details and fine embroideries, it was time for her to define her own fairytale and give life to the poetic woman by launching her first atelier in Istanbul in 2007.

2006: Won first place at the design contest of ‘House of Dercon’, the fashion label privately owned by the singer Beyoncé.

2007: Graduated from Parsons School of Design and awarded a showing of her thesis collection at the ‘Urban Interludes’ exhibition of the Felisimo Gallery in New York.

2008: Launched her own private label and opened her first boutique/showroom in Bebek district of İstanbul.

2009: Prepared a special collection for Bilstore: ‘begumsalihoglu for Bilstore’

2010: Attended the ‘Who’s Next Dubai’ fair and sold collections in Dubai, Kuwait,Qatar and Saudi Arabia.

2011: Nominee, Young Designer of the Year: Elle Style Awards.

2011: Collaborated with Roman, a major Turkish ready-to-wear brand, and prepared evening dress collections under the name of “Begum Salihoglu for Roman” for Fall’11 and Spring’12

2014: Mercedes Benz Istanbul Fashion Show, Exibition of ‘Poetic Wilderness’ couture collection.

2015: Attended Paris Vendome Luxury fair.

2017: Attended Barcelona Bridal Week and sold her bridal collections in Hong Kong and Tokyo.

 

INSPIRATION & STYLE

From her unique point of view, Begüm Salihoğlu embodies the contemporary woman through a sophisticated and arcane sense of design. Timeless, luxurious, and wearable for all seasons, her collections reflect the confidence of a woman not just unique, but truly iconic.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.